Newspaper Article Archive of
The Kalona News
Kalona, Iowa
Lyft

Newspaper Article Archive of
The Kalona News

May 17, 2018 Geyer, Yoder qualify for IMS
Article Pages -- as published on the The Kalona News website.

Thumb Image
1
Thumb Image
2
Thumb Image
3
Thumb Image
4
Thumb Image
5
Thumb Image
6
 
 
 
 
ARTICLE DESCRIPTION:

Iowa Mennonite’s two-time state cross country qualifier will be making his first trip to the state track meet on Thursday.

Levi Geyer was the lone automatic qualifier for IMS, winning the 3200-meter run by nearly 10 seconds with his career-best time of 10:26.

“In the first few laps it was clear that I was within striking distance of the leaders and then I just broke ahead and stayed ahead,” Geyer said. “I didn’t kick as hard as I usually would because I knew that I still had the 1600 to run, but I still PR-ed. It was a good race.”

Geyer also qualified with a second place finish in the 1600-meter run with another career best performance of 4:47.

Aaron Hershberger placed sixth in the 110-meter hurdles with a time of 19.54. It was just the second time in that event for the freshman.

Geyer and Hershberger combined for all 21 of Iowa Mennonite’s points in a 12th place finish out of the 15 teams.

The IMS girls finished 13th with 17 points, led by Suzanna Yoder, who finished second in the 400-meter dash with a state-qualifying time of 1:02.25. Yoder also qualified in the 100-meter dash with a fifth place finish of 13.32.

She finished 13th in the 400-meter dash at the state meet a season ago, and has the 10th fastest time among the 1A state qualifiers this year.

Girls results (place, name, time):

100 meter dash – 5, Suzanna Yoder, 13.32. 17, Adria Ebersole, 14.93.

200 meter dash – 6, Suzanna Yoder, 27.79. 8, Alyssa Hershberger, 29.36.

400 meter dash – 2, Suzanna Yoder, 1:02.25. 16, Ava Hughes, 1:43.64.

800 meter run – 14, Sarena Gerber, 3;02.93

1500 meter run – 15, Greta Schrag, 7:38.66. 16, Ainsley Shaw, 7:52.78.

3000 meter run – 8, Ainsley Shaw, 16:01.87

4x100 meter relay – 13, Hershberger, Ebersole, Ney, Yoder, 1:01.29

Sprint medley – 10, Ebersole, Schrag, Hershberger, Gerber, 2:11.50

Distance medley – 11, Ebersole, Hershberger, Schrag, Gerber, 5:26.78.

Discus – 10, Emma Beachy, 84-4, 25, Sarann Durflinger, 49-2.

Shot put – 23, Madison Higdon, 16-8.25

Boys results (place, name, result):

100 meter dash – 14, Louis Etienne, 12.42. 16, Toby Chen, 12.70.

200 meter dash – 13, Jacob Boller, 25.90.

1600 meter run – 2, Levi Geyer, 4:47.58.

3200 meter run – 1. Levi Geyer, 10:26.81. 13, Jesse Slater, 16:45.86.

110 meter hurdles – 6, Aaron Hershberger, 19.54.

400 meter hurdles – 9, Aaron Hershberger, 1:04.66.

4x400 meter relay – 12, Hershberger, Boller, Thomas, Geyer, 4:13.60.

Sprint medley – 14, Etienne, Chen, Hershberger, Thomas, 1:54.57.

Discus – 25, Adrian Venegas, 86-0.

Shot put – 20, Adrian Venegas, 32-5. 26, Brandon Jiminez, 31-1.25.

Newspaper Article Archive of The Kalona News produced by SmallTownPapers, Inc.
Website © 2018. All content copyrighted. Copyright Information.     Terms Of Use.     Request Content Removal.